Bobowate
Rośliny bobowate — inwestycja w przemysł i ziemię
Rośliny bobowate, określane także mianem motylkowatych, cieszą się popularnością w wielu krajach na świecie. Specyfika ich uprawy w połączeniu z wynikającymi z niej korzyściami, sprawia, że wielu hodowców traktuje wysiew bobowatych jako wyjątkowo opłacalną inwestycję nie tylko finansową, związaną z dystrybucją rozwiniętych roślin, ale także szczególnie korzystną dla posiadanych przez nich ziem. Ponieważ zdecydowana większość odmian tego rodzaju dedykowana jest wzrostowi w klimacie umiarkowanym, istnieje kilka kluczowych typów roślin, idealnych do uprawy także w polskich warunkach.
Obecność roślin bobowatych jest zauważalna niemal w każdej dziedzinie życia. Gatunki strączkowate takie jak łubin, fasola czy soja są sukcesywnie wykorzystywane, chociażby w przemyśle gastronomicznym — dedykowanym zarówno ludziom, jak i zwierzętom — czy kosmetycznym. Niemniej jednak, na szczególną uwagę zasługują określone właściwości niektórych przedstawicieli bobowatych, dla przykładu — łubinu wąskolistnego. Jego zasianie może w znaczny sposób dopomóc glebie, czyniąc ją bardziej podatną na przyjęcie się kolejnych roślin. Rzeczony łubin wspomoże jej napowietrzenie, a także wzbogaci stan obecnego w niej azotu.
Topowe rośliny bobowate oraz proces ich uprawy
Rośliny bobowate są rozwiązaniem o stosunkowo krótkim czasie kwitnienia; obejmuje on zwykle od dwóch do trzech miesięcy przypadających zazwyczaj na porę letnią (maj i czerwiec), choć zdarzają się gatunki zakwitające w okolicach wczesnej jesieni. Nasiona roślin bobowatych w większości wykazują dużą odporność na opóźniony siew; z kolei ich w pełni rozwinięte formy stają się plonami wyjątkowo silnymi, o trwałych i sztywnych łodygach, którym niestraszne będzie zarówno wyleganie, jak i potencjalne pękanie strąków.
W ofercie sklepu Agrii dostępne są wysokiej jakości suche nasiona najczęściej wybieranych przedstawicieli bobowatych, które mają szansę przyjąć się w niemal wszystkich rejonach kraju. Część niezwykłych właściwości łubinu opisana została powyżej, jednak nie sposób pominąć roli, jaką odgrywa on w komponowaniu pasz i pokarmów, a także nawozów przemysłowych. Choć owoce nie wszystkich odmian pozostają bezpieczne do spożycia (jest to aspekt, na który koniecznie należy zwrócić uwagę przed zakupem i wysiewem konkretnej odmiany), ta sprzyjająca glebie, wieloużytkowa roślina ma stosunkowo niskie wymagania stanowiskowe — niemniej, źle toleruje ziemie gliniaste oraz podmokłe. Podobnymi cechami odznaczają się równie popularne soja oraz groch. Pierwsza z nich, będąca niezwykle bogatym źródłem białka, wymagać będzie sporej dozy nasłonecznienia, jednak oba gatunki wysiewane są w okresie wiosennym i oba cieszą się niezwykłym uznaniem w przemyśle żywieniowym.