Informacja o realizowanej strategii podatkowej
Informacja o realizowanej strategii podatkowej Agrii Polska Sp. z o.o. za rok podatkowy od 01.08.2022 do 31.07.2023
Wprowadzenie
Użyte skróty
Agrii/Spółka/Podatnik - Agrii Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, pod adresem ul. Obornicka 233 60-650 Poznań, NIP: 5251551964
Grupa Origin - Międzynarodowa grupa kapitałowa w skład której wchodzi Podatnik
Ustawa o CIT - Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm.).
Ustawa o VAT - Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.). Ordynacja podatkowa Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.)
Podstawa prawna i cel sporządzenia informacji
Celem niniejszego dokumentu jest przedstawienie informacji o strategii podatkowej realizowanej przez Agrii i tym samym stanowi on wypełnienie obowiązków informacyjnych nałożonych przez art. 27c ustawy o CIT.
Informacja o realizowanej strategii podatkowej została sporządzona za rok podatkowy Agrii rozpoczynający się 1 sierpnia 2022 r. a kończący się 31 lipca 2023 r.
Zgodnie z art. 27c ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy, o których mowa w art. 27b ust. 2 pkt 1 i 2, są obowiązani do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy.
Zgodnie z art. 27b ust. 2 ustawy o CIT podanie do publicznej wiadomości indywidualnych danych podatników, o których mowa w ust. 1, dotyczy:
1) podatkowych grup kapitałowych, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów;
2) podatników innych niż podatkowe grupy kapitałowe, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym, o którym mowa w ust. 1, przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości;
Zgodnie z art. 27c ust. 2 ustawy o CIT informacja o realizowanej strategii podatkowej obejmuje, z uwzględnieniem charakteru, rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności, w szczególności:
1) informacje o stosowanych przez podatnika:
a) procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie,
b) dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej,
2) informacje odnośnie do realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą,
3) informacje o:
a) transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej,
b) planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4,
4) informacje o złożonych przez podatnika wnioskach o wydanie:
a) ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej,
b) interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej,
c) wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług,
d) wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722, z późn. zm.),
5) informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 i na podstawie art. 23v ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej – z wyłączeniem informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.
Informacje o realizowanej strategii podatkowej
Informacje ogólne o podmiocie
Agrii Polska (spółka wchodząca w skład grupy Origin) prowadzi dystrybucję środków do produkcji roślinnej – agrochemii, nawozów, materiału siewnego oraz zajmuje się handlem zbożem.
Grupa Origin, w której podmiotem dominującym jest Origin Enterprises PLC świadczy specjalistyczne usługi agronomiczne w gospodarstwach rolnych, sprzedaje środki do produkcji roślinnej, produkuje kwalifikowany materiał siewny oraz nawozy dolistne, świadczy cyfrowe usługi rolnicze monitoringu pól uprawnych oraz dostarcza i doradza w zakresie technologii upraw i materiałów do produkcji.
Strategicznym celem Grupy Origin jest dostarczanie rozwiązań dla rolnictwa, które spełniają rosnące potrzeby wszystkich zainteresowanych stron, zwiększając rentowność producentów w zrównoważony i społecznie odpowiedzialny sposób. Główne założenia tej strategii to:
1/ Skala – uzyskiwanie efektu skali poprzez wolumen, przewagę technologiczną, wymianę informacji wewnątrz grupy.
2/ Koncentracja na docelowych obszarach geograficznych o długoterminowym potencjale wzrostu rynku, w tym wzrostu opartego o stopniową profesjonalizację rolnictwa.
3/ Tworzenie komplementarnych produktów i możliwości dystrybucyjnych.
4/ Koncentracja na rynku i na rozwoju produktu
5/ Dostosowanie do potrzeb i lokalizacja.
6/ Inwestycje w możliwości cyfrowe i agronomiczne w celu promowania zrównoważonych systemów produkcji żywności.
7/ Pozycjonowanie portfela produktowego i marketing
8/ Utrzymanie wyróżniającej się pozycji specjalisty w dziedzinie technologii upraw.
9/ Optymalizacja pozycji Grupy poprzez zrównoważony portfel biznesowy i dywersyfikację geograficzną.
10/ Dbałość o ludzi i organizację
11/ Stały rozwój ludzi i talentów.
12/ Zdecentralizowana odpowiedzialność i autonomia w realizacji programu rozwoju.
Podstawowe cele takie jak zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność są istotne w każdym obszarze działalności Spółki również podczas realizacji obowiązków podatkowych.
Propagowane przez Zarząd oraz kierownictwo firmy kultura organizacyjna oraz takie wartości takie jak otwartość, szacunek i zaufanie kształtują postępowanie osób zaangażowanych w realizację i nadzór nad podatkami.
Procesy i procedury
Procesy i procedury są to informacje o stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie.
Stworzony system procesów i procedur i ich kontroli w Agrii zapewnia zgodność podejmowanych działań z krajowymi przepisami i terminowość regulowania zobowiązań podatkowych. Proces księgowania oraz raportowania został zorganizowany tak, aby zapewnić zachowanie zgodności podatkowej.
System ten obejmuje planowanie podatkowe, zarządzanie ryzykiem podatkowym, kontrolę oraz inne procesy i procedury regulujące działanie funkcji podatkowej.
Orientacja na ryzyko podatkowe
Spółka zachowuje należytą staranność na każdym etapie w odniesieniu do wszystkich procesów, które mogłyby istotnie wpłynąć na przestrzeganie przepisów podatkowych. W przypadku planowania złożonych lub nietypowych transakcji lub zmian legislacyjnych Spółka w celu potwierdzenia skutków podatkowych planowanych działań, korzysta ze szkoleń zewnętrznych doradców, posiadających stosowną wiedzę i doświadczenie, analizuje orzecznictwo sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Ponadto pracownicy Spółki odpowiedzialni za podatki na bieżąco monitorują przepisy podatkowe i wdrażają odpowiednie modyfikacje procesów w przypadku zmiany przepisów.
W Spółce podejmowane są aktywne działania w celu identyfikacji, zarządzania i monitorowania występujących zagrożeń podatkowych.
W tym celu Spółka korzysta z wielu procesów i procedur takich jak:
-zasady weryfikacji kontrahentów (biała lista, podatnik VAT czynny, rejestry GUS, CEIDG, KRS, VIES, Centralny Rejestr Beneficjentów),
-procedury w podatku VAT (ewidencja korekt faktur, dokumentowanie transakcji WDT, eksport, umożliwiające prawidłowe zastosowanie preferencyjnej stawki VAT),
-procedura identyfikacji schematów podatkowych (MDR),
-procedura dotycząca podatku u źródła WHT (analiza transakcji pod kątem występowania obowiązku podatkowego, umów podwójnego opodatkowania, gromadzenie certyfikatów rezydencji i oświadczeń odbiorców),
-analiza obowiązków w zakresie cen transferowych (TP) w tym obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych,
-weryfikacja faktur do zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności,
Dodatkowo w Spółce funkcjonują procedury dotyczące dokumentowania zdarzeń gospodarczych, obiegu dokumentów w systemie, uzgodnienia kont oraz szereg innych procedur.
Poziom akceptacji ryzyka podatkowego
W zakresie pożądanego poziomu ryzyka podatkowego, które Spółka jest gotowa zaakceptować w ramach swojej działalności, w tym gotowości do podjęcia ryzyka i uwzględnienia pozycji podatkowych, które mogą zostać niezaakceptowane bądź podważone przez administrację skarbową, założeniem jest jego eliminacja lub utrzymanie na najniższym możliwym poziomie.
Agrii nie angażuje się w działania prowadzące do sztucznych struktur podatkowych w celach uzyskania korzyści podatkowych, a podejmowana przez nią aktywność jest zgodna z formą i profilem działalności handlowej i gospodarczej.
Decyzje biznesowe Spółki są podyktowane wyłącznie rozwojem prowadzonej działalności i na każdym etapie znajdują uzasadnienie ekonomiczne.
Poziom zaangażowania organu zarządzającego w proces podejmowania decyzji z zakresu planowania podatkowego;
Zarząd Spółki sprawuje ogólny nadzór nad strategicznymi kwestiami podatkowymi dotyczącymi działalności Spółki współpracując w tym zakresie z osobami odpowiedzialnymi w Agrii za realizację obowiązków podatkowych. W szczególności Zarząd Spółki nadzoruje prawidłowość realizacji strategii podatkowej oraz procesu zarządzania w Spółce ryzykiem podatkowym.
Raportowanie, składanie deklaracji, płatności zobowiązań podatkowych
Spółka wypełnia swoje obowiązki dokumentacyjne zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa
, składa wszelkie wymagane deklaracje oraz terminowo płaci podatki a także inne należności publicznoprawne. W ramach swojej działalności, osoby odpowiedzialne w Spółce za przygotowanie kalkulacji oraz deklaracji podatkowych korzystają z systemów i narzędzi informatycznych, które wspomagają proces raportowania i minimalizują ryzyko dokonania omyłek i błędów rachunkowych.
Formy współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej i innymi organami podatkowymi
Spółka nie jest stroną umowy o współdziałanie zawieranej z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej, o której
mowa w art. 20s § 1 Ordynacji, nie korzystała z uprzedniego porozumienia cenowego oraz nie występowała z wnioskiem o wydanie opinii zabezpieczających.
W ramach bieżących kontaktów z organami KAS
Spółka podejmuje wszelkie niezbędne formy współpracy w celu należytego wywiązania się ze swoich obowiązków.
Informacje o realizacji przez Spółkę obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych.
W roku podatkowym od 01.08.2022 do 31.07.2023 Spółka realizowała w zakresie swojej działalności gospodarczej obowiązki podatkowe w obszarze następujących podatków:
1) podatku dochodowego od osób prawnych (CIT);
2) podatku od towarów i usług (VAT);
3) podatku od nieruchomości.
W roku podatkowym od 01.08.2022 do 31.07.2023 Spółka realizowała obowiązki podatkowe płatnika wynikające z tytułu następujących podatków:
1) podatku dochodowego od osób fizycznych(PIT);
2) podatku u źródła (WHT).
W roku podatkowym za który jest sporządzana strategia Spółka zidentyfikowała i przekazała Szefowi Administracji Skarbowej informacje o schemacie podatkowym związanym z wypłatą dywidendy powyżej 25 mln PLN.
Podstawa prawna przekazywania informacji o schemacie podatkowym ze wskazaniem przesłanek skutkujących uznaniem danego uzgodnienia za schemat podatkowy:
Art. 86a. § 1pkt 1. c)
Streszczenie opisu uzgodnienia stanowiącego schemat podatkowy, opis działalności gospodarczej do której ma zastosowanie schemat podatkowy bez ujawnienia danych objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego:
Wypłata dywidendy powyżej 25 mln bez pobrania podatku na podstawie art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT.
Transakcje z podmiotami powiązanymi
Są to informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej.
Spółka w roku podatkowym od 01.08.2022 do 31.07.2023 realizowała następujące transakcje z podmiotami powiązanymi:
-naliczanie odsetek od uzyskanej pożyczki od podmiotu z grupy Origin z Holandii
Ponadto Spółka w ramach zawartej umowy gwarancji wzajemnej, stanowiącej element umowy kredytu konsorcjalnego zawartego przez grupę Origin z konsorcjum banków finansujących, gwarantuje spłatę kredytów i pożyczek podmiotom z grupy Origin, a podmioty z grupy Origin na zasadach wzajemności gwarantują spłaty pożyczek i kredytów zaciągniętych przez Spółkę. Na dzień 31 lipca 2023 r gwarancja wzajemna została udzielona i otrzymana na kwotę 400.000.000 EUR. Dokumentacja cen transferowych dotycząca tej transakcji wskazuje na ekwiwalentność transakcji i jej neutralny charakter.
Działania restrukturyzacyjne
Są to informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.
Spółka nie podejmowała ani nie planowała działań restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych.
Wnioski o wydanie interpretacji i wiążących informacji stawkowych
Spółka w roku podatkowym od 01.08.2022 do 31.07.2023 nie występowała z wnioskiem o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
Spółka w roku podatkowym od 01.08.2022 do 31.07.2023 nie występowała z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej.
Spółka w roku podatkowym od 01.08.2022 do 31.07.2023 nie występowała z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług.
Spółka w roku podatkowym od 01.08.2022 do 31.07.2023 nie występowała z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji akcyzowej. wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722, z późn. zm.).
Dokonywanie rozliczeń podatkowych w rajach podatkowych
Są to informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 i na podstawie art. 23v ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.
W roku podatkowym od 01.08.2022 do 31.07.2023 Spółka nie dokonywała rozliczeń podatkowych na terytorium, czy też w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.