Jak zwalczyć rizoktoniozę ziemniaka?
Jak zwalczyć rizoktoniozę ziemniaka?
Rizoktonioza ziemniaka to powszechnie występująca choroba powodowana przez grzyb Rhizoctonia solani. Porażenie tym patogenem istotnie wpływa na wysokość i jakość plonu, dlatego warto zadbać o odpowiednie praktyki agrotechniczne ograniczające jego występowanie, ale także o właściwą ochronę fungicydową ziemniaka.
Ochrona ziemniaka przed chorobami grzybowymi
Na zapobieganie występowaniu rizoktrniozy ziemniaków składają się takie działania jak:
- minimum 4-letnie przerwy w uprawie ziemniaka na tym samym stanowisku,
- stosowanie zdrowych sadzeniaków,
- właściwy termin sadzenia,
- zapobiegawczy oprysk na choroby ziemniaka.
Warto zwrócić uwagę, że aż trzy z czterech powyższych punktów, w tym zabieg fungicydowy, dotyczą bezpośrednio procesu sadzenia ziemniaków. To dobitnie pokazuje, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Okres i miejsce występowania rizoktoniozy ziemniaka
Źródłem zakażenia rizoktoniozą ziemniaka mogą być sklerocja znajdujące się w glebie i na resztkach roślin. Infekcji na początkowym etapie uprawy szczególnie sprzyja nadmierna wilgotność gleby i jej niska temperatura. Porażeniu roślin na późniejszym etapie wegetacji służy wysoka wilgotność i temperatury rzędu 15–18°C.
Rizoktonioza ziemniaka – objawy
Objawy rizoktoniozy ziemniaka mogą przybierać różne formy, zależnie od etapu rozwoju roślin i porażonych organów. Choroba ta może powodować gnicie kiełków, czego symptomem są nekrotyczne plamy na ich powierzchni. Innym objawem tej choroby jest suche gnicie podstawy łodygi, co prowadzi do upośledzenia transportu składników pomiędzy korzeniami a nadziemnymi częściami rośliny. Rizokotonioza ziemniaka może także objawiać się zmianami na skórce i deformacjami bulw.
Rizoktonioza ziemniaka – szkodliwość
Zależnie od terminu występowania i zakresu porażenia, rizoktonioza ziemniaka może odpowiadać za obniżenie plonu bulw nawet o połowę. Najgroźniejszą formą rizoktoniony ziemniaka jest porażenie kiełków. Może ono prowadzić do redukcji obsady roślin sięgającej 25%.
Warto pamiętać, że poza obniżeniem plonu rizoktonioza może wpływać także na jego przeznaczenie. Chorobowe zmiany na bulwach mogą bowiem dyskwalifikować ziemniaki zarówno z bezpośrednich zastosowań konsumpcyjnych, jak i z wykorzystania do przetwórstwa.
Jak chronić ziemniaki przed rizoktoniozą?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, ochrona ziemniaków przed rizoktoniozą to w znacznej mierze działania prewencyjne. Należy więc wykorzystać wszelkie praktyki zapobiegawcze wskazane w zasadach integrowanej ochrony roślin, a także stosować fungicydy na ziemniaki.
Oprysk zwalczający rizoktoniozę wykonujemy zapobiegawczo w trakcie wysadzania bulw (BBCH 00). W trakcie zabiegu pasowo opryskujemy glebę. Unikać powinniśmy nanoszenia cieczy roboczej na bulwy, gdyż może to powodować opóźnienie wschodów.
Środek grzybobójczy na ziemniaki
Środkiem grzybobójczym na ziemniaki, który doskonale sprawdza się w opisanym powyżej zabiegu, jest Piastun 250 SC. Preparat ten zawiera azoksystrobinę, substancję czynną z grupy strobiluryn, której wysoka skuteczność w zwalczaniu rizoktoniozy ziemniaka jest ceniona przez praktyków.