Fungicydy - środki grzybobójcze Agrii

Wykorzystanie fungicydów, zapobiegawcze i interwencyjne, to najskuteczniejsza metoda ochrony roślin przed chorobami grzybowymi. Stosuje się je w ochronie roślin sadowniczych, polowych oraz warzyw. Czym kierować się przy doborze konkretnych środków ochrony roślin? Jak efektywnie zwalczać choroby grzybowe i ograniczyć straty w plonach? Dlaczego warto postawić na fungicydy Agrii? Warto zapoznać się szerzej z poniższym tematem.

Widok
Pokaż
Sortuj
Pokaż
Helicur 250 EW/1L
Numer produktu: 8330
Helicur 250 EW/10L
Numer produktu: 8331
Helicur 250 EW/5L
Numer produktu: 13241
Conatra 60EC/5L
Numer produktu: 13733
Ferten 250 EC/1L
Numer produktu: 13770
Ferten 250 EC/5L
Numer produktu: 13771
Conatra 60EC/1L
Numer produktu: 14038
Helicur 250 EW/10L*1+Conatra 60EC/5L*2
Numer produktu: 15406
Helicur+Conatra M /1litr + 1litr
Numer produktu: 15436
Librax/5L
Numer produktu: 16991
 Librax/5L
Piastun 250 SC/1L
Nowość
Numer produktu: 17340
Piastun 250 SC/10L
Nowość
Numer produktu: 17342
Balaya/5 Litrów
Numer produktu: 16943
Balaya+Imbrex XE/5L*2+5L*2
Numer produktu: 17329
Ceroval/5kg
Numer produktu: 13761
Marpica/1 litr
Numer produktu: 16919
Marpica/20 litrów
Numer produktu: 16922
Marpica/5 L
Numer produktu: 16920
Shepherd/5 litrów
Numer produktu: 16992
Variano Xpro 190E/5L
Numer produktu: 17109
Hint/5 litrów
Numer produktu: 17880
Clayton Navaro 250 EC/1L
Numer produktu: 16152
Clayton Navaro 250 EC/5 L
Numer produktu: 16153
Clayton Proteb 250 EC/5L
Numer produktu: 16155
Wadera 300 EC/5 L
Numer produktu: 16093
Tetris/5L
Numer produktu: 17897
 Tetris/5L
Martiste 240 EC/5 litrów
Numer produktu: 17973
Hint/1 litr
Numer produktu: 18565
Brak zdjęcia
Numer produktu: 18603
Edegal Plus/1 L
Numer produktu: 18568
Edegal Plus/10 litrów
Numer produktu: 18569
Tetris/1L
Numer produktu: 18572
 Tetris/1L
Tetris+Airone_1 litr + 1 litr
Numer produktu: 18791
Tetris+Airone_5 litr + 5 litr
Numer produktu: 18792
Widok
Pokaż
Sortuj
Pokaż

Grzybobójcze środki ochrony roślin – jak wybrać?

Fungicydy wybiera się, by rozwiązać konkretny problem, kierując się kilkoma kryteriami. W ten sposób zawęża się listę preparatów do tych, które w danej sytuacji są najskuteczniejsze.

  • Rodzaj uprawy – preparaty dobiera się pod kątem konkretnej uprawy, a nawet metod uprawy (np. w gruncie lub pod osłonami). Oczywiście uwzględnia się fazy rozwoju poszczególnych roślin. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w ochronie zbóż, rzepaku, kukurydzy, buraków oraz drzew owocowych. 
  • Rozpoznanie choroby – to oczywiście najważniejsza kwestia. Choroby grzybowe najłatwiej zwalczyć jeśli rozpozna się je po symptomach, najlepiej w początkowej fazie rozwoju. Wtedy bez problemu można dobrać odpowiedni fungicyd. Wiele powszechnych chorób grzybowych jest łatwa do rozpoznania. Jest to m.in. szara pleśń, parch jabłoni i grusz, mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy, septoriozy liści czy też choroby podstawy źdźbła. Niestety nie dotyczy to wszystkich patogenów. Przykładem jest brunatna plamistość liści, która bywa mylona z septoriozą plew. Jednocześnie trzeba pamiętać, że poszczególne choroby na różnych roślinach mogą powodować nieco inne objawy.
  • Zakres temperatur – pewne zasady stosowania pestycydów są niezmienne, niezależnie od produktu (i jego składu). Natomiast bardzo ważna jest aktualna temperatura powietrza. Preparaty grzybobójcze stosuje się w określonych warunkach. Poszczególne substancje aktywne w nich zawarte mają bowiem różny stopień tolerancji względem temperatury. Im bardziej odbiega od optimum, tym większe zagrożenie, że zabieg nie będzie skuteczny. Zwykle oprysku nie należy wykonywać w czasie zimnej pogody oraz upałów. Najlepiej fungicydy działają w temp. 7-20°C.
  • Skład – to nieco trudniejsza część, gdyż potrzebna jest duża wiedza. Jednakże fungicydy w danych uprawach warto wybierać tak, aby były stosowane naprzemiennie, tj. jako następne wybiera się te, które mają substancję aktywnie należącą do innej grupy niż poprzednio. Oprócz tego warto stosować środki ochrony roślin, które zawierają więcej niż jeden związek aktywny. To zmniejsza ryzyko nabrania na nie mechanizmów odpornościowych przez patogeny. Dużym błędem jest stosowanie tego samego środka – niezależnie od fazy rozwojowej rośliny i choroby.
  • Marka – warto korzystać ze sprawdzonych produktów. To nie tylko sprawa przyzwyczajenia, ale także jakości (pewności składu). Przede wszystkim pestycydy należy nabywać w pewnych i autoryzowanych punktach sprzedaży, np. Agrii.

Jak prawidłowo stosować fungicydy?

Pestycydy, w tym fungicydy do nich należące, należy stosować zgodnie z zasadami integrowanej ochrony. Oprócz tego – dla pełnego bezpieczeństwa pracy oraz maksymalizacji uzyskiwanego efektu – należy stosować się do zasad BHP. Dobra praktyka rolnicza (ogrodnicza) to nie „martwe” przepisy. Poszczególne zalecania mają sens. Zawsze należy kierować się instrukcjami opracowanymi przez producenta. W szczególności dotyczy to stężenia. Zbyt słaba dawka może spowodować, że oprysk grzybobójczy nie zadziała, a nadmierna to po prostu strata preparatu. W instrukcji danego fungicydu podane jest, ile zabiegów maksymalnie można wykonać w sezonie. W przypadku roślin jadalnych przedstawione są także okresy karencji, czyli minimalny czas, jaki musi upłynąć od ostatniego zabiegu ochronnego do zbioru. Zaleca stosować się fungicydy ze specjalistycznymi adiuwantami, które poprawiają efektywność zabiegu.

Zabiegi zaleca się wykonywać wieczorem lub o poranku, po odlocie zapylaczy. Oczywiście fungicydy są zdecydowanie mniej szkodliwe od insektycydów. Jednocześnie opryskiwanie o takich porach, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, pozwala trafić w optymalne warunki cieplne. Środki grzybobójcze aplikuje się w czasie bezdeszczowej pogody. Należy także unikać pracy w trakcie silnego wiatru.

Przy stosowaniu środków ochrony roślin zaleca się zachować ostrożność. Prace wykonuje się w ochronnym ubraniu, w masce, okularach i rękawicach. W trakcie zabiegu nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów.

Środki grzybobójcze – sposób działania

Pod względem działania fungicydy dzieli się na kontaktowe (powierzchniowe), wgłębne i układowe. Pierwsze działają jedynie na powierzchni organów roślin. Zwalczają patogeny grzybowe przy kontakcie z nimi. Druga grupa obejmuje substancje aktywnie czynne, które wnikają do wnętrza roślin, ale nie przemieszczają się wewnątrz nich. Ostatnia grupa uchodzi za najskuteczniejszą, gdyż nie tylko wnika do wnętrza roślin, ale jednocześnie przemieszcza się (np. wraz z sokami lub przez wiązki przewodzące). Działa nawet na w organach, np. liściach, które z jakiegoś powodu (brak dokładności, zbyt szybki przejazd ciągnikiem, itp.) zostały pominięte i nieoryskane cieczą. Oprysk ŚOR zawsze powinien być precyzyjny i zgodny z aktualną etykietą rejestracyjną preparatu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok