Nawozy wapniowe Agrii

Nawozy wapniowe są stosowane głównie w celu regulacji odczynu gleby. Nie można jednak zapominać, że wapń (Ca) jest jednocześnie bardzo ważnym pierwiastkiem pokarmowym, wpływającym na wiele procesów fizjologicznych zachodzących u roślin. Stosowanie nawozów wapniowych poza nielicznymi wyjątkami (np. uprawa borówki i innych gatunków kwasolubnych) jest koniecznością. Jakie nawozy wapniowe wybierać? Jakie mają faktyczne znaczenie dla rozwoju roślin i wysokości czy jakości uzyskiwanego plonu? Zapraszamy do zapoznania się z treścią i przejrzenia produktów dostępnych na stronie.

Widok
Pokaż
Sortuj
Pokaż
HUMIFIKATOR 2.0
Numer produktu: 18521
NASZE WAPNO GRANULOWANE/BB 600 kg
Numer produktu: 17808
Widok
Pokaż
Sortuj
Pokaż

Stosowanie nawozów wapniowych – jakie są zalety?

Nawozy wapniowe przede wszystkim regulują kwasowość gleby (pH). Dzięki nim można zniwelować środowisko niekorzystne dla roślin. Skrajny odczyn (w tym wypadku zbyt niski) ogranicza pobieranie przez korzenie składników pokarmowych. Jednocześnie wpływa na wiele zaburzeń fizjologicznych. Bardzo „obrazowym” skutkiem niedoboru wapnia jest sucha zgnilizna wierzchołkowa owoców pomidora. Regulacja pH i odpowiednia zasobność w wapń wpływa pozytywnie na strukturę podłoża. Większość kwasów pochodzenia chemicznego w kontakcie z Ca ulega zobojętnieniu, co ma znaczenie dla jakości uzyskiwanych jadalnych produktów rolnych.

Znaczenie wapnia w rozwoju roślin: bierze udział w budowaniu ścian i błon komórkowych, poprawia odporność tkanek na uszkodzenia mechaniczne, zwiększa jędrność i poprawia smak owoców, sprzyja prawidłowej budowie systemu korzeniowego i łagodzi skutki czynników stresotwórczych.

Oznaki niedoboru wapnia są bardzo szybko widoczne u roślin na młodych przyrostach i pędach. Wierzchołki wzrostu są mniejsze, niż powinny być, a blaszki liściowe karleją, skręcają się i brązowieją na obrzeżach. Kwiaty słabiej się rozwijają. Na owocach częściej występują plamy gnilne. Rośliny słabiej pobierają wodę, co w dłuższej perspektywie czasu wpływa na ich stopniowe zamieranie.

Nawozy wapniowe – podział ze względu na formę

Główny podział nawozów wapniowych z tej kategorii dotyczy formy wapnia. Od rodzaju zależy jego efektywność, potencjalne wykorzystanie i bezpieczeństwo dla roślin uprawnych. Wyróżnia się:

  • Nawozy wapniowe tlenkowe (CaO) – zaleca się je stosować głównie na glebach ciężkich i wilgotnych. Ta forma nawozu wyróżnia się dużą reaktywnością. Działa szybko, ale nie jest bezpieczna dla roślin (i mikroorganizmów glebowych). Nawozu tlenkowego nie można stosować pogłównie. Zastosowanie w nadmiernej dawce może spowodować spadek żyzności gleby. Zaletą jest szybkie działanie i efektywne podwyższanie odczynu gleby. Szybko usuwa z gleby szkodliwe jony glinu i wodoru. Nawozy wapniowe tlenkowe mają swoje atuty, jednak trzeba umiejętnie z nich korzystać.
  • Nawozy wapniowe węglanowe (CaCO3) – forma jest bezpieczniejsza od nawozu tlenkowego. Nadaje się na każdy typ podłoża, także gleby lekkie i piaszczyste. Często wykorzystuje się je na podłożach, które mają tendencję do szybkiego wysychania. Nawóz wapniowy węglanowy jest wystarczająco skuteczny, ogólnie jednak działa wolniej niż wapno tlenkowe. Charakteryzuje się mniejszą reaktywnością. Wpływ na mikroorganizmy glebowe jest niewielki.
  • Wapno dolomitowe – to mielone skały wapienno-magnezowe. Mają swoje zalety, wzbogacają podłoże w niezbędne składniki mineralne (wapń i magnez), a w dodatku działają lekko odkwaszająco. Bardziej stosuje się je do utrzymania właściwego odczynu. Działanie jest wolne, długoterminowe.

Wapno magnezowe ma także różną postać fizyczną. Może być drobno zmielone lub granulowane. Pierwsza forma mocniej pyli, zwłaszcza przy aplikacji w czasie wietrznej pogody. Nawóz granulowany jest pod tym względem bardziej korzystny. Jednocześnie lepiej nadaje się do stosowania pogłównego. Nie wymaga intensywnego mieszania z glebą. Wapń jest pierwiastkiem mało mobilnym w glebie. Nawozy wapniowe często są wzbogacone dodatkowymi związkami, np. MgO i SO3.

Jak korzystać z nawozów wapniowych?

Nawozy wapniowe stosuje się w oparciu o aktualne pH gleby zestawione z wymaganiami konkretnych roślin. Próbki gleby można oddać do analizy lub samemu wykonać pomiary. Najlepszy termin wapnowania przypada jesienią, często wapno stosuje się na ściernisko, bezpośrednio po żniwach. Zwykle zaleca się wykonywanie nawożenia wapnem raz na kilka lat. Oprócz tego nawozy wapniowe stosuje się interwencyjnie – już w trakcie uprawy. W tym wypadku z pomocą przychodzą nawozy wapniowe węglanowe w formie granulowanej. W przypadku wystąpienia oznak niedoboru wapnia można postawić na nawożenie dolistne.

Dawkowanie nawozu zależy od wielu czynników – od składu nawozu, aktualnego pH gleby, odczynu, który chce się uzyskać po wapnowaniu. Zazwyczaj stosuje się kilka ton nawozu na 1 ha. Większe ilości mogą być potrzebne w przypadku gleb silnie zakwaszonych. Jednocześnie nie stosuje się wysokich dawek wapna tlenkowego, zabieg najlepiej podzielić na kilka dawek.

Odpowiednie Ph gleby jest niezbędnym warunkiem prawidłowego wzrostu roślin uprawnych, dlatego należy pamiętać o badaniu gleby i w miarę potrzeb regularnie nawozić wapnem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok