Nasiona lucerny
Lucerna siewna (Medicago sativa L.) jest jedną z najbardziej wartościowych roślin pastewnych. Daje wysoki plon zielonej masy. Umożliwia uzyskanie paszy o dobrej jakości, np. w postaci zielonki, siana lub kiszonki. Uprawa lucerny jest względnie łatwa. To wartościowy gatunek, który warto wprowadzić w uprawach profesjonalnych dla ograniczenia niekorzystnego efektu „zmęczenia gleby”. Co jeszcze warto wiedzieć o lucernie siewnej?
Lucerna – materiał siewny
Podczas planowania siewu lucerny, ważne, by wybrać kwalifikowany materiał siewny, pochodzący od sprawdzonych producentów. Ogranicza to ryzyko występowania chorób, szkodników czy zanieczyszczenia chwastami. Nasiona kwalifikowane mają z reguły wyższą zdolność kiełkowania. Dzięki temu optymalizuje się normę wysiewu i ogranicza ryzyko występowania pustych miejsc na polu, które szybko porastają gatunkami niepożądanymi.
Odmiany lucerny siewnej
W sprzedaży, dostępnych jest kilkadziesiąt odmian lucerny siewnej. Poszczególne odmiany lucerny różnią się m.in. plennością, trwałością, szybkością odrastania, a także zastosowaniem. Trzeba kierować się przede wszystkim potencjalnym wykorzystaniem. Przykładowo duża gęstość ulistnienia daje większy plon białka, a nisko umiejscowiony węzeł krzewienia, że nadaje się do delikatnego wypasu.
Nie bez znaczenia są odporności, np. na choroby grzybowe (antraknoza) oraz szkodniki (np. nicienie). Dlatego przed zakupem nasion lucerny siewnej warto sprawdzić karty charakterystyki. Nasiona czasami są otoczkowane, co m.in. poprawia żywotność bakterii symbiotycznych lub chroni we wczesnych fazach rozwoju przed chorobami grzybowymi.
Lucerna siewna – właściwości
Lucerna siewna jest cenioną w rolnictwie rośliną z rodziny bobowatych. Jej imponujący system korzeniowy, sięgający głęboko w glebę, sprawia, że jest odporna na okresowe niedobory wody, a także wpływa korzystnie na strukturę gleby. Dodatkowo lucerna jest niezwykle bogata w wartości odżywcze, witaminy i minerały. Znana jest nie tylko ze swoich właściwości leczniczych, ale także ceniona w hodowli bydła oraz w uprawie innych roślin. Ze względu na zdolność wiązania azotu z powietrza, uprawiana jako wsiewka ma korzystny wpływ na roślinę główną.
Zalety lucerny siewnej
Lucerna siewna to miododajna roślina o licznych zaletach i różnorodnych walorach użytkowych. Szybko rozwijające się, wysokie łodygi, pokryte fioletowymi kwiatami, stanowią doskonałe źródło pożytku dla pszczół i innych zapylaczy.
Lucerna siewna to nie tylko roślina obficie plenna, ale również wykazująca zdolność do wiązania azotu w glebie. Dzięki symbiozie z bakteriami Rhizobium nie wymaga nawożenia azotowego, co stanowi istotną korzyść zarówno dla efektywności uprawy, jak i dla środowiska. Jej pozytywny wpływ na plonowanie roślin następczych, takich jak kukurydza czy trawy, oraz zdolność do gromadzenia azotu i składników mineralnych z głębszych warstw gleby czynią ją niezwykle wartościową rośliną w płodozmianie.
Wyjątkowo równomierne i obfite wschody oraz szybki rozrost lucerny siewnej sprawiają, że skutecznie redukuje zachwaszczenie obsianego terenu. Jej korzenie wydzielają substancje, które rozpuszczają związki trudno rozpuszczalne w glebie, co z kolei umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie składników pokarmowych zawartych w podłożu. Długi palowy system korzeniowy dodatkowo wpływa na poprawę struktury podłoża, co jest istotne dla utrzymania zdrowej rośliny.
Lucerna siewna – zastosowanie
Lucerna siewna jest przede wszystkim uprawiana jako roślina pastewna. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka. Pod tym względem właściwości odżywczych, a także produkcji zielonej masy jest znacznie efektywniejsza od innej popularnej grupy – koniczyn. Składniki odżywcze masy zielonej to m.in. beta-karoten, witaminy i sole mineralne (z wyszczególnieniem żelaza). Jednocześnie jednak zawiera mało cukru, dlatego optymalna jest mieszanka lucerny z innymi roślinami, np. trawami. To ułatwia tworzenie kiszonek i prawidłowy przebieg fermentacji. Zawartość tej grupy związków można nieco zwiększyć przez odpowiednie godziny koszenia (optymalnie w południe). Lucerna bardzo szybko odrasta, w ciągu sezonu można wykonać nawet 3–4 pokosy. To roślina wieloletnia, przeciętnie uprawiana przez 3–4 lata. Największy plon daje w środkowo zachodniej części kraju.
Lucerna na poplon
Lucerna siewna przydaje się w gospodarstwie nie tylko w karmieniu zwierząt inwentarskich, ale także jako roślina fitosanitarna i nawóz zielony. Siew lucerny ogranicza monokulturę upraw i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia „zmęczenia gleby”, czyli poprawia żyzność i aktywność biologiczną gleby, a także poprawia jej strukturę. Ogranicza występowanie chorób i szkodników typowych dla określonych gatunków lub rodzin, np. kapustnych.
Nasiona lucerny siewnej często wysiewa się po rzepaku, a także zbożach. Podobnie jak inne rośliny motylkowe wzbogaca podłoże w azot.
Lucerna bywa wysiewana także na nieużytkach czy nawet w przydomowych ogrodach. Jest cennym gatunkiem miododajnym. Zapylacze w jej przypadku są bardzo ważne, gdyż wykształca nasiona po zapyleniu krzyżowym.
Uprawa lucerny na nasiona
Najwłaściwszym miejscem do zakładania plantacji nasiennej lucerny mieszańcowej są gleby o niższej żyzności niż te, zalecane do uprawy lucerny na paszę. Optymalne warunki uprawy na nasiona obejmują tereny o płytkich rędzinach. Realizacja produkcji nasiennej lucerny mieszańcowej powinna trwać przez dwa lata, lecz niestety jest to wymagający proces.
Uprawa lucerny na paszę
Lucerna siewna, znana również jako alfalfa (Medicago sativa L.), stanowi istotny składnik wielu mieszanek paszowych, sian i kiszonek w rolnictwie. Jej imponująca zawartość białka czyni ją cenionym pokarmem dla bydła opasowego i mlecznego. Charakteryzuje się nie tylko wytrzymałością, lecz także możliwością 3–4 zbiorów z jednego siewu. Ta cecha sprawia, że uprawa lucerny na kiszonkę staje się mniej wymagająca, doskonale sprawdzając się zarówno w rolnictwie przemysłowym, jak i w małych gospodarstwach prowadzonych na własne potrzeby.
Uprawa lucerny siewnej
Lucernę siewną zaleca się wysiewać na obszarach łąkowych, pastwiskach oraz z myślą o korzyściach dla pszczół i innych zapylaczy. Można ją uprawiać zarówno na większych obszarach, jak i w przydomowym ogródku. Lucerna siewna najlepiej plonuje na stanowiskach żyznych, suchych i dobrze nasłonecznionych. Roślina ta nie toleruje cienia oraz obszarów stale podmokłych.
Termin siewu lucerny
Optymalny termin siewu lucerny siewnej przypada wiosną – od kwietnia do pierwszych dni maja. Dodatkowy siew (poplonowy) wykonuje się późnym latem. Nasiona lucerny siewnej efektywnie kiełkują w temperaturze od 8°C. Przed siewem nasion lucerny siewnej wykonuje się uprawki spulchniające, wałowanie wałem gładkim lub doprawianie gleby agregatem uprawowym na głębokości siewu.
Ile lucerny na hektar?
Średnia norma wysiewu lucerny wynosi 25 kg/ha. Rozstaw rzędów w przypadku siewu czystego wynosi 10–15 cm. Sieje się ją raczej płytko (1–1,5 cm) – maksymalna głębokość siewu to 2 cm.
Lucerna – wymagania glebowe
Lucerna siewna lubi gleby o wysokim pH (6,0). Nie znosi natomiast podłoży zakwaszonych, torfowych oraz piaszczystych. Względnie dobrze rośnie na glebach gliniastych. Lepiej od koniczyny radzi sobie na stanowiskach nasłonecznionych. Słabo rośnie (wypada) w miejscach, gdzie po deszczach utrzymują się zastoiny wodne. Preferuje jednak gleby żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne. Poleca się siew na kompleksach pszennych, żytnim bardzo dobrym i dobrym – klasy bonitacyjne I–III. Jest gatunkiem dość wrażliwym na zachwaszczenie.
Nawożenie lucerny siewnej
Nawożenie obejmuje NPK, najwięcej fosforu, najmniej azotu, a ponadto siarkę, magnez, wapń i sód. Lucerna wchodzi w symbiozę z bakteriami Rhizobium, które mają zdolność wiązania azotu z atmosfery. Dlatego silne nawożenie azotem jest zazwyczaj niewskazane (o ile nie wystąpią oznaki niedoboru pierwiastka – to jednak rzadkość).
W przypadku zbyt niskiego pH gleby przed posianiem lucerny siewnej należy przeprowadzić wapnowanie. Zabieg wykonuje się co najmniej kilka miesięcy przed siewem (czyli w praktyce jesienią w roku poprzedzającym uprawę).
Lucerna – gdzie kupić?
Na stronie internetowej Agrii prezentujemy nasiona lucerny siewnej najwyższej jakości. To precyzyjnie wyselekcjonowany materiał siewny, poddany rygorystycznym normom i regularnym kontrolom laboratoryjnym. Dbamy o najwyższe standardy, gwarantując, że nasze nasiona spełniają wszelkie wymagania dotyczące jakości i skuteczności. W przypadku chęci poznania ceny lucerny siewnej i jej zakupu należy skontaktować się z doradcą Agrii lub udać do sklepu stacjonarnego.
Zapewnij doskonałe żywienie swojego bydła, inwestując w nasze wysokiej jakości nasiona. Oferujemy kompleksową ofertę, dostosowaną do potrzeb każdego rolnika. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się także z innymi atrakcyjnymi produktami z naszej oferty. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania i służyć pomocą. Zapraszamy do kontaktu!
Bibliografia
- Ćwintal H., Warda M., Przydatność lucerny siewnej (Medicago sativa L.) do mieszanek na pastwiska dla bydła. Pamiętnik Puławski. 2001, 125, s. 225-232.
- Ćwintal H., Warda M., Wpływ lucerny nerkowatej i lucerny siewnej na plonowanie i zawartość białka ogólnego w runi pastwiskowej. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 2001, 479, s. 45-50.
- Dziwulska A., Koper R., Wpływ przedsiewnej biostymulacji laserowej na kiełkowanie nasion lucerny siewnej. Acta Agrophysica. 2003, 82, s. 33-39.
- Frąszczak B., Lucerna siewna. Działkowiec. 2019, 02, s. 64.
- Gaweł E., Zróżnicowanie morfologiczne wybranych odmian lucerny użytkowanych kośnie i pastwiskowo. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1998, 463, s. 357-367.
- Lisova O., Legocki A.B., Legocki A.B., Alfalfa (Medicago sativa) as an object for transformation by Agrobacterium tumefaciens and in vitro regeneration. Biotechnologia. 2002, 3, s. 74-90.
- Radkowski A., Grygierzec B., Porównanie plonowania i zawartości białka u wybranych odmian lucerny mieszańcowej (Medicago media Pers.) i lucerny siewnej (Medicago sativa L.). Acta Agraria et Silvestria. Series Agraria. 2006, 48.
- Skalska M., Plonowanie odmian lucerny siewnej i mieszańcowej w uprawie na nasiona. Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. 1993, 186, s. 103-111.
- Wilczek M., Produkcja nasion lucerny. Postępy Nauk Rolniczych. 1981, 28 (3), s. 21-28.
- Zarzecka K., Gugała M., Lucerna siewna. Raport Rolny. 2006, 01-02, s. 21.