Nasiona lucerny

Lucerna siewna (Medicago sativa L.) jest jedną z najbardziej wartościowych roślin pastewnych. Daje wysoki plon zielonej masy. Umożliwia uzyskanie paszy o dobrej jakości, np. w postaci zielonki, siana lub kiszonki. Uprawa lucerny jest względnie łatwa. To wartościowy gatunek, który warto wprowadzić w uprawach profesjonalnych dla ograniczenia niekorzystnego efektu „zmęczenia gleby”. Co jeszcze warto wiedzieć o lucernie siewnej?

Widok
Pokaż
Sortuj
Pokaż
Lucerna siewna Barmelie C/1 25 kg
Numer produktu: 18094
Widok
Pokaż
Sortuj
Pokaż

Lucerna – materiał siewny

Podczas planowania siewu lucerny, ważne, by wybrać kwalifikowany materiał siewny, pochodzący od sprawdzonych producentów. Ogranicza to ryzyko występowania chorób, szkodników czy zanieczyszczenia chwastami. Nasiona kwalifikowane mają z reguły wyższą zdolność kiełkowania. Dzięki temu optymalizuje się normę wysiewu i ogranicza ryzyko występowania pustych miejsc na polu, które szybko porastają gatunkami niepożądanymi.

Odmiany lucerny siewnej

W sprzedaży, dostępnych jest kilkadziesiąt odmian lucerny siewnej. Poszczególne odmiany lucerny różnią się m.in. plennością, trwałością, szybkością odrastania, a także zastosowaniem. Trzeba kierować się przede wszystkim potencjalnym wykorzystaniem. Przykładowo duża gęstość ulistnienia daje większy plon białka, a nisko umiejscowiony węzeł krzewienia, że nadaje się do delikatnego wypasu.

Nie bez znaczenia są odporności, np. na choroby grzybowe (antraknoza) oraz szkodniki (np. nicienie). Dlatego przed zakupem nasion lucerny siewnej warto sprawdzić karty charakterystyki. Nasiona czasami są otoczkowane, co m.in. poprawia żywotność bakterii symbiotycznych lub chroni we wczesnych fazach rozwoju przed chorobami grzybowymi.

Lucerna siewna – właściwości

Lucerna siewna jest cenioną w rolnictwie rośliną z rodziny bobowatych. Jej imponujący system korzeniowy, sięgający głęboko w glebę, sprawia, że jest odporna na okresowe niedobory wody, a także wpływa korzystnie na strukturę gleby. Dodatkowo lucerna jest niezwykle bogata w wartości odżywcze, witaminy i minerały. Znana jest nie tylko ze swoich właściwości leczniczych, ale także ceniona w hodowli bydła oraz w uprawie innych roślin. Ze względu na zdolność wiązania azotu z powietrza, uprawiana jako wsiewka ma korzystny wpływ na roślinę główną.

Zalety lucerny siewnej

Lucerna siewna to miododajna roślina o licznych zaletach i różnorodnych walorach użytkowych. Szybko rozwijające się, wysokie łodygi, pokryte fioletowymi kwiatami, stanowią doskonałe źródło pożytku dla pszczół i innych zapylaczy.

Lucerna siewna to nie tylko roślina obficie plenna, ale również wykazująca zdolność do wiązania azotu w glebie. Dzięki symbiozie z bakteriami Rhizobium nie wymaga nawożenia azotowego, co stanowi istotną korzyść zarówno dla efektywności uprawy, jak i dla środowiska. Jej pozytywny wpływ na plonowanie roślin następczych, takich jak kukurydza czy trawy, oraz zdolność do gromadzenia azotu i składników mineralnych z głębszych warstw gleby czynią ją niezwykle wartościową rośliną w płodozmianie.

Wyjątkowo równomierne i obfite wschody oraz szybki rozrost lucerny siewnej sprawiają, że skutecznie redukuje zachwaszczenie obsianego terenu. Jej korzenie wydzielają substancje, które rozpuszczają związki trudno rozpuszczalne w glebie, co z kolei umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie składników pokarmowych zawartych w podłożu. Długi palowy system korzeniowy dodatkowo wpływa na poprawę struktury podłoża, co jest istotne dla utrzymania zdrowej rośliny.

Lucerna siewna – zastosowanie

Lucerna siewna jest przede wszystkim uprawiana jako roślina pastewna. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka. Pod tym względem właściwości odżywczych, a także produkcji zielonej masy jest znacznie efektywniejsza od innej popularnej grupy – koniczyn. Składniki odżywcze masy zielonej to m.in. beta-karoten, witaminy i sole mineralne (z wyszczególnieniem żelaza). Jednocześnie jednak zawiera mało cukru, dlatego optymalna jest mieszanka lucerny z innymi roślinami, np. trawami. To ułatwia tworzenie kiszonek i prawidłowy przebieg fermentacji. Zawartość tej grupy związków można nieco zwiększyć przez odpowiednie godziny koszenia (optymalnie w południe). Lucerna bardzo szybko odrasta, w ciągu sezonu można wykonać nawet 3–4 pokosy. To roślina wieloletnia, przeciętnie uprawiana przez 3–4 lata. Największy plon daje w środkowo zachodniej części kraju.

Lucerna na poplon

Lucerna siewna przydaje się w gospodarstwie nie tylko w karmieniu zwierząt inwentarskich, ale także jako roślina fitosanitarna i nawóz zielony. Siew lucerny ogranicza monokulturę upraw i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia „zmęczenia gleby”, czyli poprawia żyzność i aktywność biologiczną gleby, a także poprawia jej strukturę. Ogranicza występowanie chorób i szkodników typowych dla określonych gatunków lub rodzin, np. kapustnych.

Nasiona lucerny siewnej często wysiewa się po rzepaku, a także zbożach. Podobnie jak inne rośliny motylkowe wzbogaca podłoże w azot.
Lucerna bywa wysiewana także na nieużytkach czy nawet w przydomowych ogrodach. Jest cennym gatunkiem miododajnym. Zapylacze w jej przypadku są bardzo ważne, gdyż wykształca nasiona po zapyleniu krzyżowym.

Uprawa lucerny na nasiona

Najwłaściwszym miejscem do zakładania plantacji nasiennej lucerny mieszańcowej są gleby o niższej żyzności niż te, zalecane do uprawy lucerny na paszę. Optymalne warunki uprawy na nasiona obejmują tereny o płytkich rędzinach. Realizacja produkcji nasiennej lucerny mieszańcowej powinna trwać przez dwa lata, lecz niestety jest to wymagający proces.
Uprawa lucerny na paszę

Lucerna siewna, znana również jako alfalfa (Medicago sativa L.), stanowi istotny składnik wielu mieszanek paszowych, sian i kiszonek w rolnictwie. Jej imponująca zawartość białka czyni ją cenionym pokarmem dla bydła opasowego i mlecznego. Charakteryzuje się nie tylko wytrzymałością, lecz także możliwością 3–4 zbiorów z jednego siewu. Ta cecha sprawia, że uprawa lucerny na kiszonkę staje się mniej wymagająca, doskonale sprawdzając się zarówno w rolnictwie przemysłowym, jak i w małych gospodarstwach prowadzonych na własne potrzeby.

Uprawa lucerny siewnej

Lucernę siewną zaleca się wysiewać na obszarach łąkowych, pastwiskach oraz z myślą o korzyściach dla pszczół i innych zapylaczy. Można ją uprawiać zarówno na większych obszarach, jak i w przydomowym ogródku. Lucerna siewna najlepiej plonuje na stanowiskach żyznych, suchych i dobrze nasłonecznionych. Roślina ta nie toleruje cienia oraz obszarów stale podmokłych.

Termin siewu lucerny

Optymalny termin siewu lucerny siewnej przypada wiosną – od kwietnia do pierwszych dni maja. Dodatkowy siew (poplonowy) wykonuje się późnym latem. Nasiona lucerny siewnej efektywnie kiełkują w temperaturze od 8°C. Przed siewem nasion lucerny siewnej wykonuje się uprawki spulchniające, wałowanie wałem gładkim lub doprawianie gleby agregatem uprawowym na głębokości siewu.

Ile lucerny na hektar?

Średnia norma wysiewu lucerny wynosi 25 kg/ha. Rozstaw rzędów w przypadku siewu czystego wynosi 10–15 cm. Sieje się ją raczej płytko (1–1,5 cm) – maksymalna głębokość siewu to 2 cm.

Lucerna – wymagania glebowe

Lucerna siewna lubi gleby o wysokim pH (6,0). Nie znosi natomiast podłoży zakwaszonych, torfowych oraz piaszczystych. Względnie dobrze rośnie na glebach gliniastych. Lepiej od koniczyny radzi sobie na stanowiskach nasłonecznionych. Słabo rośnie (wypada) w miejscach, gdzie po deszczach utrzymują się zastoiny wodne. Preferuje jednak gleby żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne. Poleca się siew na kompleksach pszennych, żytnim bardzo dobrym i dobrym – klasy bonitacyjne I–III. Jest gatunkiem dość wrażliwym na zachwaszczenie.

Nawożenie lucerny siewnej

Nawożenie obejmuje NPK, najwięcej fosforu, najmniej azotu, a ponadto siarkę, magnez, wapń i sód. Lucerna wchodzi w symbiozę z bakteriami Rhizobium, które mają zdolność wiązania azotu z atmosfery. Dlatego silne nawożenie azotem jest zazwyczaj niewskazane (o ile nie wystąpią oznaki niedoboru pierwiastka – to jednak rzadkość).

W przypadku zbyt niskiego pH gleby przed posianiem lucerny siewnej należy przeprowadzić wapnowanie. Zabieg wykonuje się co najmniej kilka miesięcy przed siewem (czyli w praktyce jesienią w roku poprzedzającym uprawę).

Lucerna – gdzie kupić?

Na stronie internetowej Agrii prezentujemy nasiona lucerny siewnej najwyższej jakości. To precyzyjnie wyselekcjonowany materiał siewny, poddany rygorystycznym normom i regularnym kontrolom laboratoryjnym. Dbamy o najwyższe standardy, gwarantując, że nasze nasiona spełniają wszelkie wymagania dotyczące jakości i skuteczności. W przypadku chęci poznania ceny lucerny siewnej i jej zakupu należy skontaktować się z doradcą Agrii lub udać do sklepu stacjonarnego.

Zapewnij doskonałe żywienie swojego bydła, inwestując w nasze wysokiej jakości nasiona. Oferujemy kompleksową ofertę, dostosowaną do potrzeb każdego rolnika. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się także z innymi atrakcyjnymi produktami z naszej oferty. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania i służyć pomocą. Zapraszamy do kontaktu!

Bibliografia

  • Ćwintal H., Warda M., Przydatność lucerny siewnej (Medicago sativa L.) do mieszanek na pastwiska dla bydła. Pamiętnik Puławski. 2001, 125, s. 225-232.
  • Ćwintal H., Warda M., Wpływ lucerny nerkowatej i lucerny siewnej na plonowanie i zawartość białka ogólnego w runi pastwiskowej. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 2001, 479, s. 45-50.
  • Dziwulska A., Koper R., Wpływ przedsiewnej biostymulacji laserowej na kiełkowanie nasion lucerny siewnej. Acta Agrophysica. 2003, 82, s. 33-39.
  • Frąszczak B., Lucerna siewna. Działkowiec. 2019, 02, s. 64.
  • Gaweł E., Zróżnicowanie morfologiczne wybranych odmian lucerny użytkowanych kośnie i pastwiskowo. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1998, 463, s. 357-367.
  • Lisova O., Legocki A.B., Legocki A.B., Alfalfa (Medicago sativa) as an object for transformation by Agrobacterium tumefaciens and in vitro regeneration. Biotechnologia. 2002, 3, s. 74-90.
  • Radkowski A., Grygierzec B., Porównanie plonowania i zawartości białka u wybranych odmian lucerny mieszańcowej (Medicago media Pers.) i lucerny siewnej (Medicago sativa L.). Acta Agraria et Silvestria. Series Agraria. 2006, 48.
  • Skalska M., Plonowanie odmian lucerny siewnej i mieszańcowej w uprawie na nasiona. Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. 1993, 186, s. 103-111.
  • Wilczek M., Produkcja nasion lucerny. Postępy Nauk Rolniczych. 1981, 28 (3), s. 21-28.
  • Zarzecka K., Gugała M., Lucerna siewna. Raport Rolny. 2006, 01-02, s. 21.
ZARZĄDZAJ PLIKAMI COOKIE
Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej