Kukurydza na ziarno
Ziarno kukurydzy można wykorzystać zarówno na cele paszowe, konsumpcyjne, jak i przemysłowe. Ponadto niektóre odmiany kukurydzy na ziarno, poza głównym przeznaczeniem, można wykorzystać na kiszonkę. Wybór odpowiedniego materiału siewnego kukurydzy jest kluczem do udanych plonów.
Odmiany kukurydzy na ziarno
Jak wybrać odmianę kukurydzy na ziarno?
Kukurydzę na ziarno należy dobierać przede wszystkim pod kątem planowanego przeznaczenia oraz potencjału plonowania. Istotne jest również dopasowanie odmiany do rejonu ze względu na warunki klimatyczno-glebowe oraz występujące zagrożenia.
Jakie FAO kukurydzy na ziarno jest najlepsze?
FAO określa wczesność kukurydzy – im większa wartość, tym dłużej roślina pozostaje na polu, a co za tym idzie – wyższy plon. O ile plonowanie jest istotne w przypadku odmian kukurydzy na ziarno, o tyle należy pamiętać, że wczesność musi być bezwzględnie dopasowana do rejonu uprawy.
Jakie odmiany kukurydzy na ziarno na słabe gleby wysiać?
Kukurydza uprawiana na ziarno nie ma zbyt wysokich wymagań glebowo-klimatycznych, co pozwala uzyskać zadowalający plon nawet na mniej sprzyjających stanowiskach. Jednakże należy unikać gleb ciężkich, zbitych oraz nadmiernie wilgotnych, ponieważ w takich warunkach potencjał plonowania kukurydzy jest ograniczony, a jej podatność na choroby grzybowe wzrasta
W przypadku siewu kukurydzy na ziarno na słabszych glebach kluczowe jest odpowiednie nawożenie i przedplon, a także dobór odmiany o niskich wymaganiach glebowych.
Jaki typ kukurydzy na ziarno wybrać?
Wśród odmian kukurydzy wyróżnia się typy: flint, dent oraz mieszany. Dobiera się go zależnie od celu uprawy oraz warunków środowiskowych.
Odmiany typu flint są odporniejsze na chłody, dlatego warto je wybrać w przypadku wcześniejszego siewu. Kukurydza typu dent jest wykorzystywana do produkcji alkoholu lub skrobi. Sprawdzi się lepiej w cieplejszych rejonach, na stanowiskach, które szybko się nagrzewają. Odmiany flint oddają wodę szybciej, jednak ostatecznie tracą jej mniej.
Wczesne odmiany kukurydzy na ziarno
Wczesne odmiany kukurydzy na ziarno wyróżniają się niższym FAO, a ich ostateczny plon może być mniejszy. Aby zmaksymalizować potencjał plonowania takich odmian, warto wybrać kukurydzę typu flint, która jest odporniejsza na chłody.
Jak uprawiać kukurydzę na ziarno?
Kiedy należy siać kukurydzę na ziarno?
W Polsce siew kukurydzy na ziarno powinien być wykonany pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja. Konkretny termin siewu zależy od regionu, wczesności kukurydzy oraz, przede wszystkim, warunków atmosferycznych. Podczas siewu temperatura gleby powinna wynosić co najmniej 8°C. Zbyt wczesny termin siewu kukurydzy na ziarno może zaburzyć wschody roślin, natomiast opóźniony siew może spowodować obniżenie plonów.
Gęstość siewu kukurydzy na ziarno
Norma wysiewu kukurydzy na ziarno wynosi około 80 tys. nasion/ha. Zbyt wysokie zagęszczenie może spowodować obniżenie odporności roślin przez niedobór światła oraz składników odżywczych.
Kukurydza na ziarno – jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać?
W uprawie kukurydzy na ziarno należy regularnie przeprowadzać zabiegi ochronne, które pozwolą uzyskać wysoki plon dobrej jakości.
Ochrona kukurydzy przed chwastami polega na mechanicznym usuwaniu zachwaszczenia jeszcze przed wschodami oraz stosowaniu herbicydów w przypadku wzrostu niechcianych roślin. Zabiegi fungicydowe w kukurydzy na ziarno należy przeprowadzać zaraz po zauważeniu pierwszych objawów. W przypadku szkodników ważne jest stałe monitorowanie uprawy, ponieważ mogą się pojawić przez cały okres wegetacyjny. Aby zapobiegać ich rozwojowi, istotne są odpowiednie zabiegi agrotechniczne np. regularne odchwaszczanie.
Jak nawozić kukurydzę na ziarno?
Kukurydza na ziarno odznacza się wysokimi wymaganiami pokarmowymi. Azot jest najważniejszym czynnikiem plonotwórczym. Dostarcza się go w dwóch dawkach – przedsiewnie i pogłównie. Aby zwiększyć zawartość azotu w glebie, warto zastosować rośliny strączkowe jako przedplon.
Potas i fosfor to mikroelementy odpowiedzialne za zawiązywanie i zaziarnienie kolb, dlatego ich odpowiedni poziom jest szczególnie istotny w przypadku uprawy kukurydzy na ziarno. Oba składniki należy dostarczać przedsiewnie, aby wspomóc rozwój początkowy. W przypadku słabych gleb nawożenie warto przeprowadzić jesienią, a przy lepszych – wiosną.
Kukurydza na ziarno – plonowanie
Plon kukurydzy na ziarno w dużej mierze zależy od jej wczesności – im późniejsza odmiana kukurydzy, tym większy potencjał plonowania.
Wzorzec plonowania kukurydzy na ziarno w doświadczeniach porejestrowych COBORU z 2022 roku był następujący:
- 108,5 dt/ha dla odmian wczesnych,
- 111,7 dt/ha dla odmian średniowczesnych,
- 114,9 dt/ha dla odmian średniopóźnych.
Podczas tych badań wilgotność wynosiła 14%.
Kukurydza na ziarno – choroby i szkodniki
Zarówno szkodniki, jak i choroby grzybowe w kukurydzy na ziarno mogą stanowić ogromne wyzwanie. Wpływają one negatywnie na zaziarnienie kolb, co w tej uprawie jest bardzo istotne.
Najczęstszymi szkodnikami, które atakują uprawę, są omacnica prosowianka, stonka kukurydziana, czy też mszyce. Wśród najgroźniejszych chorób kukurydzy można wymienić fuzariozy oraz głownie – pylącą oraz guzowatą, które mogą spowodować ogromne straty w plonie.
Uprawa kukurydzy na ziarno – opłacalność
W Polsce zapotrzebowanie na ziarno stale rośnie, dlatego uprawa kukurydzy jest jedną z najbardziej opłacalnych. Dodatkowym plusem jest wszechstronność zastosowań kukurydzy na ziarno – poza głównym przeznaczeniem można wykorzystać ją również na kiszonkę, co generuje dodatkowe zyski.
Ziarno kukurydzy do siewu dostępne w ofercie Agrii
Agrii posiada w asortymencie materiał siewny kukurydzy na ziarno najwyższej jakości, pochodzący od sprawdzonych hodowców. Szeroki wybór odmian umożliwia idealne dopasowanie do planowanego przeznaczenia oraz stanowiska.
Ceny nasion kukurydzy na ziarno
Cena nasion kukurydzy na ziarno może się różnić w zależności od producenta, charakterystyki odmiany oraz wielkości opakowania. Nie warto jednak kierować się tym czynnikiem, ponieważ niższa cena może świadczyć o gorszej jakości materiału siewnego, co przełoży się na wysokość plonów.
Gdzie kupić nasiona kukurydzy na ziarno?
Materiał siewny kukurydzy na ziarno warto kupować od sprawdzonych sprzedawców, cieszących się dobrymi opiniami. W ofercie Agrii dostępna jest szeroka gama nasion, która umożliwia idealne dopasowanie, niezależnie od warunków.
Bibliografia
- Antonyk T., Kukurydza na ziarno. Zachodniopomorski Magazyn Rolniczy. 2006-2007, 9, s. 19-20.
- Dudek S., Żarski J., Ocena efektów zastosowania nawadniania w uprawie kukurydzy na ziarno. Inżynieria Rolnicza. 2005, 9 (3), s. 159-165.
- Gołębiowska H., Wpływ wieloletniej uprawy kukurydzy na ziarno na występowanie chwastów. Pamiętnik Puławski. 2006, 142, s. 127-136.
- Klepacki B., Gołębiewska B., Zmiany w opłacalności produkcji kukurydzy na ziarno w Polsce. Pamiętnik Puławski. 2005, 140, s. 79-86.
- Machul M., Możliwości zastosowania uproszczonych metod uprawy roli pod kukurydzę na ziarno w trzyletniej monokulturze. Pamiętnik Puławski. 1993, 102, s. 191-199.
- Niedziołka I., Kompleksowa technologia zbioru kukurydzy na ziarno. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1995, 424, s. 195-200.
- Pasko T., Kukurydza na ziarno. Biuletyn Informacyjno-Handlowy. Ośrodek Doradztwa Rolniczego Boguchwała. 2002, 4, s. 13-14.
- Sakowicz T., Kukurydza na ziarno. Agrotechnika. Poradnik Rolnika. 2016, 5, s. 28-29.
- Spurtacz S., Pudełko J., Majchrzak L., Opłacalność upraw kukurydzy na ziarno w warunkach produkcyjnych w latach 2005-2007. Acta Scientiarum Polonorum. Agricultura. 2008, 7 (4), s. 117-124.
- Sulewska H., Koziara W., Panasiewicz K., Jazic P., Efekty stosowania nawozów naturalnych w uprawie kukurydzy na ziarno i kiszonkę. Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering. 2007, 52 (4), s. 75-79.
- Szmigiel A., Oleksy A., Uprawa kukurydzy na ziarno w Beskidzie Niskim. Pamiętnik Puławski. 2006, 142, s. 513-524.
- Zaliwski A. S., Hołaj J., Modelowanie technologii produkcji kukurydzy na ziarno w aspekcie efektywności ekonomicznej. Inżynieria Rolnicza. 2006, 10, 6 (81), s. 4070-414.