Azoksystrobina – jak działa, co zwalcza, w jakich uprawach i kiedy się ją stosuje?
Azoksystrobina jest grzybobójczą substancją czynną z grupy strobiluryn. Jest niezwykle skuteczna w walce z wieloma chorobami grzybowymi w różnych uprawach. Rolnicy cenią ją za długie działanie i korzystny wpływ na ogólną kondycję i rozwój roślin. Przypomnijmy jej wszechstronności i pozostałe zalety.
Jak działa substancja czynna azoksystrobina?
Azoksystrobina na roślinach działa translaminarne i systemicznie, co sprawia, że przemieszcza się wraz z sokami roślinnymi od korzeni po wierzchołek. Dzięki temu oddziałuje na patogeny nawet w częściach roślin, na które nie została naniesiona ciecz opryskowa. Stosuje się ją głównie zapobiegawczo. Substancja czynna azoksystrobina, poprzez wywołanie zaburzeń w mitochondrialnym transporcie elektronów, zakłóca procesy oddechowe grzybów patogenicznych.
Jak długo działa azoksystrobina?
Substancja czynna azoksystrobina charakteryzuje się długim działaniem ochronnym w roślinie, czym zjednała sobie liczne grono producentów rolnych. Czas działania azoksystrobiny zależy od panujących warunków i dawki środka, jednak ocenia się, że jej działanie może trwać nawet do ośmiu tygodni.
W jakich uprawach można stosować azoksystrobinę?
Właściwości azoksystrobiny znalazły zastosowanie w wielu uprawach. Z powodzeniem jest używana w uprawie rzepaku czy zbóż jak np.:
- pszenica ozima i jara,
- jęczmień ozimy,
- jęczmień jary,
- pszenżyto ozime,
- żyto ozime.
Azoksystrobina jest też niezwykle ceniona przez producentów ziemniaków i wielu innych gatunków warzyw. Są wśród nich:
- cebula,
- kapusta,
- marchew,
- sałata,
- seler,
- por,
- kalafior.
Azoksystrobiny używają także producenci papryki, pomidorów, fasoli, grochu czy szparagów.
Jakie choroby zwalcza substancja aktywna azoksystrobina?
Jak już wspomnieliśmy azoksystrobina jest niezwykle uniwersalnym fungicydem, który zwalcza wiele grzybów patogenicznych. Pozwala to na zastosowanie jej do ochrony różnorakich upraw przed chorobami.
Choroby rzepaku
Wśród chorób rzepaku zwalczanych przez azoksystrobinę musimy wymienić tak poważne zagrożenia jak czerń krzyżowych, szara pleśń czy zgnilizna twardzikowa. Azoksystrobina w rzepaku, ale i w innych uprawach, stymuluje także proces fotosyntezy, co pomaga w maksymalizowaniu plonu.
Choroby zbóż
Lista chorób zbóż, przed jakimi zabezpiecza azoksystrobina jest długa. Możemy ją zastosować do ochrony przed sprawcami takich chorób pszenicy jak:
- mączniak prawdziwy zbóż i traw,
- brunatna plamistość liści,
- rdza brunatna pszenicy,
- septorioza liści,
- septorioza plew,
- fuzarioza kłosów,
- czerń kłosów.
W programach ochrony pszenżyta ozimego azoksystrobina odpowiada za zwalczanie septoriozy plew i rdzy brunatnej.
W przypadku jęczmienia, zarówno jarego jak i ozimego azoksystrobina może wspierać walkę z rynchosporiozą zbóż.
Choroby ziemniaka
W przypadku ochrony ziemniaka azoksystrobina może być stosowana do zabezpieczenia uprawy przed rizoktoniozą ziemniaka. W trakcie sadzenia bulw pasowo opryskuje się glebę dyszami zamontowanymi na sadzarce. Z kolei na dalszym etapie rozwoju roślin azoksystrobina na ziemniaki aplikowana jest opryskiwaczem i zabezpiecza je przed alternariozą.
Choroby warzyw
Użyteczność azoksystrobiny w uprawach warzywnych jest imponująca, ale wymieńmy, choć część chorób, przed którymi chroni ta substancja. Są to mączniak rzekomy cebuli, szara pleśń i alternarioza cebuli. Warto wspomnieć także antraknozę fasoli, askochytozę grochu, alternariozę naci marchwi, mączniak prawdziwy baldaszkowatych, zarazę ziemniaka czy alternarioza pomidora. Pełną listę i zalecenia stosowania najlepiej sprawdzić w etykiecie fungicydu zawierającego azoksystrobinę.
Fungicyd zawierający substancję czynną azoksystrobinę
Rekomendowany przez specjalistów z Agrii fungicyd zawierający azoksystrobinę to preparat Piastun 250 SC. Jego niezwykle szeroka rejestracja pozwala na stosowanie w wielu gatunkach zbóż, rzepaku i w licznych uprawach warzywnych. Piastun 250 SC może być stosowany zapobiegawczo lub niezwłocznie po zauważeniu pierwszych objawów choroby.
Oprysk azoksystrobiną a pogoda
Strobiluryny, do których należy zawarta w Piastunie 250 SC azoksystrobina, optymalną skuteczność osiągają w temperaturze od 11 do 23°C. Przyjmuje się, że minimalna temperatura, w której możemy stosować azoksystrobinę to 8°C, zaś maksymalna to 25°C. Wykonując zabieg z użyciem azoksystrobiny należy upewnić się, czy prognoza pogody nie przewiduje nagłego ochłodzenia, gdyż mogłoby to ograniczyć efektywność działania substancji. Także deszcz bezpośrednio po zabiegu może obniżyć skuteczność środka. Ze względu na to, że azoksystrobina działa wgłębnie i systemicznie, opady występujące po co najmniej 2 godzinach od oprysku nie będą miały wpływu na działanie fungicydu.
Okres karencji po oprysku azoksystrobiną
Etykieta fungicydu Piastun 250 SC jednoznacznie określa okresy karencji, jakich należy przestrzegać po zastosowaniu preparatu. Kształtują się one następująco:
- zboża – 35 dni,
- rzepak – 21 dni,
- por 21 – dni,
- cebula, czosnek, szalotka – 14 dni,
- kapusta głowiasta, kapusta pekińska – 14 dni,
- kalafior – 14 dni,
- groch na zielone nasiona – 14 dni,
- seler korzeniowy – 14 dni,
- sałata – 14 dni,
- marchew – 14 dni,
- chmiel – 28 dni,
- ziemniak – 7 dni,
- fasola szparagowa – 7 dni,
- papryka – 3 dni,
- pomidor – 3 dni.
Bibliografia
- Danielewicz B., Gwiazdowski R., Bednarek-Bartsch A., Influence of some selected fungicides on Fusarium genus cultures growth limitation. Progress in Plant Protection. 2013, 53 (4), pp. 759-761.
- Kursa W., Jamiołkowa A., Skwaryło-Bednarz B., Laboratoryjna ocena oddziaływania substancji czynnych fungicydów na wzrost niektórych grzybów chorobotwórczych. Annales Horticulturae. 2022, 31 (4).
- Raczkowski M., Ratajkiewicz H., Wykorzystanie szybkiej chromatografii cieczowej (UPLC-PDA) do oceny dynamiki zanikania azoksystrobiny w owocach pomidora. Progress in Plant Protection. 2009, 49 (4), s. 1918-1922.
- Szpyrka E., Sadło S., Zanikanie azoksystrobiny na liściach pomidora szklarniowego. Progress in Plant Protection. 2005, 45 (2), s. 1134-1136.
- Szymczyk K., Goszcz H., Malczewska M., Szteke B., Oznaczanie azoksystrobiny w surowcach roślinnych. Prace Instytutów i Laboratoriów Badawczych Przemysłu Spożywczego. 2005, 60, s. 121-129.