ZIELONY ŁAD
Uprawa kukurydzy w oparciu o założenia „Zielonego Ładu” przez Agrii i Agro Masz
Z powodu działalności człowieka, ekosystem ziemi znalazł w podwójnym kryzysie. Zmiany klimatu i degradacja środowiska naturalnego zaczynają być egzystencjalnym zagrożeniem dla ludzkości. Badacze z Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu w 2018 roku uznali, że bezpieczny poziom globalnego ocieplenia wynosi 1,5 st. C. Aby utrzymać taki stan, należy globalnie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o połowę, z poziomu 2010 roku. Kataklizm klimatyczny, stanie się faktem jeśli nie wprowadzimy pełnej dekarbonizacji gospodarki globalnej.
Raport o stanie bioróżnorodności i ekosystemów, opracowany przez Międzyrządową Platformę Naukowo-Polityczną ds. Bioróżnorodności i Usług Ekosystemowych (IPBES) w 2019 r., ukazał obraz skali zniszczeń biosfery. Wykazał, iż degradacja ziemskiego ekosystemu, spowodowana przez ingerencję człowieka w naturę, doprowadziła miliony gatunków na skraj wyginięcia i zaczyna być zagrożenie dla człowieka. Taka sytuacja wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo żywnościowe i ograniczenie dostępu do czystej wody.
Wobec powyżej przedstawionych faktów, można domniemywać, że Europejski Zielony Ład jest modelem, który miałby szanse powstrzymać destrukcje klimatu i środowiska.
W ramach wizji Zielonego Ładu, Unia Europejska przyjęła nową strategię rolną, nazwaną: „Od pola do stołu”. Jej celem jest gwarancja bezpieczeństwa żywnościowego, a jednocześnie zmniejszenie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko. W głównej mierze, wiąże się to z emisją gazów cieplarnianych, których około 10%, przypada na samo rolnictwo, w tym zużycie pestycydów, antybiotyków oraz nawozów sztucznych.
Założenia planu do 2030 roku, to przede wszystkim zwiększenie skali rolnictwa ekologicznego do 25% wszystkich upraw oraz zmniejszenie ilości wszystkich używanych pestycydów chemicznych, również niebezpiecznych, o 50%, jak również zmniejszenie ilości nawozów sztucznych o 20%.
Przed rolnictwem całej Unii Europejskiej stoi ogromne wyzwanie, które budzi wiele kontrowersji. Znaki zapytania można postawić, m.in. w kontekście tego jak i co z opłacalnością produkcji bez pestycydów czy nawozów sztucznych? Aby utrzymać opłacalność na odpowiednim poziomie, należy integrować metody agrotechniczne w uprawie roślin. Takie wyzwania mobilizują do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, stąd inicjatywa powołania do życia projektu: ”Agrii i Agro Masz w uprawie kukurydzy na założeniach „Zielonego ładu”. Idea wspólnego działania polega na eksperymencie polowym, łączącym wiedzę i doświadczenie dwóch firm, które na co dzień dostarczają zróżnicowane, a zarazem kompleksowe metody w uprawie roślin. Połączenie sił w tym kontekście, daje nadzieję na osiągnięcie oczekiwanego rezultatu.
Strategia Unii Europejskiej, podąża w kierunku ograniczeń stosowania środków do produkcji. Wydaje się, że jedynym kierunkiem poszukiwań odpowiednich rozwiązań, jest integracja poszczególnych ogniw agrotechniki. Nowoczesne techniki uprawy i aplikacja nawozów mineralnych, ma szanse wesprzeć i wybrać technologię, która spełnia ograniczenia UE. Celem wspólnego doświadczenia jest zatem osiągniecie takiego rozwiązania uprawy kukurydzy, które wpisują się w założenia strategii „Zielonego Ładu”. Oczekujemy na wyniki eksperymentu, o czym będziemy informować w kolejnych artykułach.