Herbicydy Agrii - środki do zwalczania chwastów w uprawach
Agrii ma szeroką ofertę herbicydów przeznaczonych do zwalczania chwastów jedno i dwuliściennych. W zależności od grupy chemicznej do której należą zwalczają one określone grupy chwastów. W ofercie firmy Agrii znajdują się również herbicydy totalne. Herbicydy zawierają substancje aktywnie czynne mające zastosowanie w uprawie kukurydzy, zbóż, buraków cukrowych, rzepaku i wielu innych grup roślin. Jak dobierać środki ochrony roślin? Jak je stosować?
Środki ochrony roślin – herbicydy Agrii. Jakie substancje aktywnie czynne zawierają?
Herbicydy najprościej można podzielić na totalne oraz selektywne. Pierwsze niszczą faktycznie wszystkie rośliny, z którymi mają kontakt. Drugie działają na poszczególne grupy np. tylko na chwasty jednoliścienne. Preparaty chwastobójcze totalne najczęściej zawierają glifosat. Wśród produktów Agrii wymienioną substancję aktywną ma w swoim składzie m.in. Barcley Barbarian Super 360 SL oraz Helosate Plus 450 SL. Pozwalają one na skuteczne odchwaszczenie pola przed siewem lub sadzeniem.
Herbicydy selektywne zawierają przykładowo takie zawiązki jak:
- Pendimetalina — substancja wywołująca zaburzenia podziałów komórkowych. Wrażliwe na nią są szczególnie siewki i młode chwasty. Jest pobierana przez liście i korzenie chwastów. Dobrze sprawdza się m.in. przeciw chwastnicy jednostronnej i niektórych chwastom szerokolistnym. Zawiera ją m.in. Stomp 400 SC.
- Tribenuron metylu (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – substancja aktywna przemieszcza się wewnątrz roślin. Blokuje syntezę enzymu odpowiedzialnego za powstawanie aminokwasów. Często jest stosowana w ochronie zbóż. Środki chwastobójcze, które ją zawierają to m in. Tribex 75 WG.
- Pinoksaden – należy do grupy fenylopirazolin, ma działanie układowe. Powoduje zahamowania biosyntezy kwasów tłuszczowych. Wrażliwa na tą substancję jest m.in. miotła zbożowa i owies głuchy. Ma zastosowanie w ochronie różnych roślin uprawnych. Pinoksaden jest dostępny m in. w herbicydzie Fraxial 50 EC.
W ofercie firmy Agrii oczywiście są preparaty zwierające znacznie więcej substancji aktywnie czynnych, które działają na określone gatunki chwastów. Dla polepszenia skuteczności herbicydów zaleca się stosowanie specjalistycznych adiuwantów.
Jak odpowiednio dobrać preparat chwastobójczy?
Preparat chwastobójczy należy dopasować do rodzaju uprawy (gatunki uprawne), a także do rodzaju zachwaszczenia. Z reguły herbicydy stosuje się zapobiegawczo lub po prostu na konkretny chwast po przekroczeniu progu szkodliwości. Oczywiście im wcześniej się zareaguje, tym większa szansa na szybkie uporanie się z problemem. Chwasty w początkowych fazach rozwoju są najbardziej wrażliwe na środki ochrony roślin. Stosuje się zarówno herbicydy doglebowe (zazwyczaj przed siewem lub do trzech dni po siewie), jak i nalistnie.
Z perspektywy skuteczności działania środków chwastobójczych znaczenie ma temperatura. Z reguły większość herbicydów jest efektywna w zakresie 10-25°C. Problemem są niskie temperatury, np. przy wczesnowiosennym lub jesiennym wykonywaniu zabiegów ochronnych. Dlatego nierzadko konieczne jest zastosowanie preparatu chwastobójczego, który toleruje niższe temperatury. Do zwalczania chwastów w niskich temperaturach często stosuje się środki ochrony roślin zawierające chlorotoluron, pendimetalinę, pinoksaden, prosulfokarb.
Jak stosować herbicydy?
Zasady stosowania herbicydów nie różnią się znacząco w porównaniu z innymi pestycydami. Należy zachować środki ostrożności, kierować się BHP i instrukcjami opracowanymi przez producentów i zawartych na etykiecie produktu.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty stosowania środków chwastobójczych.
- Należy ściśle stosować się do zalecanych dawek. Nadmiernie stężone generuje niepotrzebne straty, zbyt rozcieńczone mogą nie zadziałać.
- Zabiegi, zwłaszcza w przypadku roślin uprawnych kwitnących lub chwastów kwitnących, wykonuje się w okresach braku aktywności zapylaczy (pomimo że herbicydy nie są tak szkodliwe dla owadów jak insektycydy). Oczywiście w ochronie upraw ważne jest niedopuszczanie do kwitnienia (a tym bardziej zawiązywania nasion) u chwastów.
- W czasie zwalczania chwastów przy użyciu opryskiwaczy plecakowych czy naramiennych bardzo ważny jest odpowiedni ubiór ochronny, maska i okulary.
- Herbicydy powinno się stosować naprzemiennie, zwłaszcza w przypadku wykonywania kilku zabiegów w jednym sezonie przeciw chwastom na danym polu. Kolejno wybiera się środek chwastobójczy, który zawiera substancję aktywną należącą do innej grupy (w porównaniu z tą wykorzystaną w poprzednim zabiegu). To ogranicza wytworzenie mechanizmów odpornościowych u roślin niepożądanych.
- Należy unikać stosowania herbicydów w czasie wietrznej i deszczowej pogody. Opady po dwóch czy kilku godzinach od zastosowania herbicydu o działaniu układowym są bez znaczenia. Substancja aktywna po upływie tego czasu wnika do tkanek rośliny, a czynniki zewnętrzne nie mają już wpływu na jej skuteczność.
Herbicydy to grupa środków ochrony roślin, która jest niezbędna w uprawach profesjonalnych i ma realny wpływ na wysokość, a także jakość plonu.