Insektycydy - środki owadobójcze Agrii

Insektycydy Agrii to wyselekcjonowana grupa pestycydów o szerokim spektrum działania. Znajdują zastosowanie w różnorodnych uprawach. Skutecznie zwalczają różne gatunki owadów. W ofercie Agrii znajdują się różnorodne środki ochrony roślin, w tym insektycydy nowej generacji. Czym kierować się przy wyborze? Jakie substancje aktywnie czynne zawierają?

Widok
Pokaż
Sortuj
Pokaż
Rapid 060 CS/0,5L
Numer produktu: 7573
Allowin 04 GB/20kg
Numer produktu: 10382
Nepal 130 WG/1 kg
Numer produktu: 15190
Nepal 130 WG/5 kg
Numer produktu: 15191
Sumi-Alpha 050 EC/1L
Numer produktu: 17115
Sumi-Alpha 050 EC/5L
Numer produktu: 17116
Generation Grain Tech/10kg
Numer produktu: 16855
Generation Paste/5kg
Numer produktu: 16854
Nepal 130 WG/new/0,25 kg
Numer produktu: 18573
Rapid 060 CS/1L
Numer produktu: 18661
Widok
Pokaż
Sortuj
Pokaż

Owadobójcze środki ochrony roślin – główne kryteria wyboru

Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z programem ochrony dla konkretnego uprawianego gatunku. Kluczowe jest oczywiście rozpoznanie owadów, a także oszacowanie progu zagrożenia. Pozwala to ocenić, czy zabieg z użyciem ŚOR jest rzeczywiście potrzebny i jaki środek owadobójczy należy wybrać. Zawsze należy stosować zalecenia opracowane przez producenta. Poszczególne środki owadobójcze mają jedną lub więcej substancji aktywnie czynnych. Te wieloskładnikowe mogą jednocześnie zapewniać różne mechanizmy działania. Ryzyko nabrania odporności przez szkodniki na nie jest niższe. Dotyczy to m.in. rodziny stonkowatych, która ogólnie szybko uodparnia się na chemię. W sprzedaży dostępne są insektycydy o różnorodnym składzie. Główne, powszechnie stosowane związki aktywne:

  • Lambda-cyhalotryna – to związek chemiczny z grupy pyretroidów. Znajduje szerokie zastosowanie w uprawach rolnych, warzywnych i sadowniczych. Ma szerokie właściwości – zwalcza owady o gryzącym i ssącym aparacie gębowym. Obejmuje to m.in. mszyce, zwójki, chrząszcze, śmietki i stonkę ziemniaczaną. Na szkodniki działa żołądkowo i kontaktowo, na roślinie zaś wykazuje działanie powierzchniowe. Środki owadobójcze z lambda-cyhalotryną działają w temp. 10-20°C.
  • Acetamipryd - należy do związków neonikotynoidowych (neurotoksyn), co oznacza, że wpływa na układ nerwowy szkodników, powodując m.in. paraliż i śmierć. Na owady działa kontaktowo i wgłębnie. Ma długi okres działania. Jest mało podatna na zmywanie przez deszcz. Działa w szerokim zakresie temperatur. Insektycydy z acetamiprydem są polecane do stosowania wczesną wiosną.
  • Esfenwalerat - to związek z grupy pyretroidów o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Ma szerokie spektrum działania. Znajduje wykorzystanie m.in. w uprawach rzepaku oraz warzyw kapustnych. Zwalcza m.in. mszyce, skrzypionki, chowacze, słodyszka rzepakowego i pryszczarka kapustnika. Działa optymalnie w 10-20°C.
  • Chlorantraniliprol – to związek z grupy antranilowych diamidów. Należy do neurotoksyn. Ma m.in. zastosowanie w zwalczaniu szkodników ziemniaków. Eliminuje larwy i owady dorosłe z rodziny stonkowatych. Ma działanie kontaktowe i żołądkowe. Działa przez 15-21 dni. Można go stosować w szerokim zakresie temperatur, także wczesną wiosną (5-25°C).
  • Abamektyna – to produkt naturalny z grupy makrocyklicznych laktonów. Został wyizolowany w procesie fermentacji z bakterii glebowej Streptomyces avermitilis. Jest jednocześnie insektycydem i akarycydem (środkiem przędziorkobójczym). Dobrze wchłania się przez młode liście roślin, starsze blaszki liściowe mają ograniczoną wchłanialność. Substancja jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego zabiegi wykonuje się wieczorem, nocą lub przy pochmurnej pogodzie.

Powyższe związki aktywnie czynne to oczywiście tylko przykłady. Rynek insektycydów, w tym produkty oferowane przez Agrii, jest znacznie szerszy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że corocznie część środków ochrony roślin znika ze sklepowych półek. Jest to związane z wycofywaniem poszczególnych związków z obrotu.

Środek owadobójczy stosowany w uprawach rolnych – co warto wiedzieć?

Środki owadobójcze stosuje się profilaktycznie lub doraźnie – interwencyjnie po oszacowaniu progu zagrożenia. Szybkość reakcji jest jednak bardzo ważna, zaatakowane rośliny negatywnie reagują na stres fizjologiczny wywołany presją ze strony szkodników. Większość owadów występuje w koloniach i powoduje duże straty w plonie (pośrednie lub bezpośrednie). Jednocześnie uszkodzenia, które powodują zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych (zarodniki grzybów łatwo wtedy przenikają).

Środki ochrony roślin zawsze należy stosować w dogodnych warunkach atmosferycznych; przy optymalnej temperaturze powietrza i przy bezdeszczowej, a także mało wietrznej pogodzie. Zwiększa to efektywność zabiegu i ogranicza straty, np. na skutek wymywania lub unoszenia z wiatrem (poza obręb uprawy) cieczy roboczej. Prace najlepiej wykonywać wieczorem, zwłaszcza u roślin kwitnących. Ogranicza to szkodliwość dla zapylaczy. W przypadku roślin przeznaczonych na cele konsumpcyjne zawsze należy przestrzegać okresu karencji, czyli minimalnego czasu, który musi upłynąć pomiędzy ostatnim zabiegiem ochronnym, a zbiorem.

Każdy środek owadobójczy ma określone zalecania dotyczące maksymalnej liczby zabiegów w sezonie w danych uprawach. W zasadzie takie wytyczne dotyczą nie tyle konkretnego produktu, co produktów, które zawierają tą samą substancję aktywnie czynną. Dlatego jeśli zachodzi konieczność wykonania kolejnych oprysków, stosuje się środki ochrony roślin zawierające związki należące do innych grup. To jednocześnie zmniejsza ryzyko uodpornienia się owadów.

Insektycydy to nazwa środków służących do zwalczania owadów. Często jednakże w grupie umieszcza się także preparaty do zwalczania innych grup, np. roztoczy i ślimaków.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok