ŚOR pozostałe

Środki ochrony roślin mają kolosalne znaczenie w profesjonalnej uprawie ogrodniczej i rolnej. Są powszechnie stosowane, zgodnie z programami ochrony, m.in. u takich grup jak rośliny sadownicze, warzywa, zboża czy rośliny oleiste. Zapobiegają problemom lub rozwiązują je - interwencyjnie. Obejmuje to różnorodne choroby, najczęściej grzybowe, a także szkodniki i chwasty. Agrii oferuje własne ŚOR, a także sprawdzone produkty innych producentów. Te ostatnie widnieją jako „pozostałe środki ochrony roślin”. Co znajduje się w asortymencie Agrii? Co trzeba wiedzieć o tej grupie produktów? Jak prawidłowo wybierać, a potem stosować ŚOR?

Widok
Pokaż
Sortuj
Pokaż
Pixxaro/5L
Numer produktu: 13766
 Pixxaro/5L
Bacara Trio 516 SC/5L
Numer produktu: 16497
Pixxaro/0,5l
Numer produktu: 17195
Martiste 240 EC/5 litrów
Numer produktu: 17973
Tetris/5L
Numer produktu: 17897
 Tetris/5L
Premis Plus 10L*1+Fessional 5L*1
Numer produktu: 15682
Premis Plus 1L*1 Fessional 0,5L*1
Numer produktu: 15681
Premis Plus/10 L
Numer produktu: 15578
Premis Plus/1L
Numer produktu: 15579
Vibrance Gold 100 FS/5L
Numer produktu: 11178
Vega/1L
Numer produktu: 18580
 Vega/1L
Vega/5L
Numer produktu: 18581
 Vega/5L
Aloper 6 WG /0,1kg
Numer produktu: 18669
Aloper 6 WG /1kg
Numer produktu: 18670
Zorvec Entecta_0,25L
Numer produktu: 18854
Zorvec Entecta_5L
Numer produktu: 18856
Questar +Clayton Navaro 250 EC/5L*2+5L*1
Numer produktu: 18869
Questar+Tetris+Tetris_5L*2+5L*1+1L*2
Numer produktu: 18925
Widok
Pokaż
Sortuj
Pokaż

Jaki środek ochrony roślin stosować na szkodniki?

Największą grupę pestycydów wykorzystywanych do ochrony roślin przed szkodnikami stanowią insektycydy. To preparaty, chemiczne lub ekologiczne (np. zawierające wyciągi z roślin lub pożyteczne mikroorganizmy), które służą do zwalczania owadów. Dobiera się je w zależności od rodzaju upraw, fazy rozwojowej rośliny uprawnej, zdiagnozowanego szkodnika, a także warunków wykonywania oprysku (szczególnie ważna jest minimalna temperatura działania). Owady mogą żerować na grupie roślin, danej rodzinie (np. kapustowatych) lub są polifagami żywiącymi się dziesiątkami, a nawet setkami gatunków. Do tych drugich należą m.in. wszędobylskie mszyce, które poza stratami bezpośrednimi zwiększają ryzyko wystąpienia u roślin chorób grzybowych (ich spadź to pożywka dla grzybów), a także wirusowych (są wektorem wirusów).

Równie ważną grupę środków ochrony roślin stanowią akarycydy, czyli preparaty przędziorkobójcze. Roztocza to kolejny po mszycach szkodnik, który atakuje wiele grup roślin, a przy tym charakteryzuje się dużą żarłocznością. Oprócz środków do zwalczania owadów czy roztoczy często wykorzystuje się także:

  • Środki do zwalczania ślimaków – mięczaki bywają dużym problemem w uprawach. Szybko mogą doprowadzić do ogołocenia roślin z liści. Według szacunków największe szkody powodują ślimaki bezmuszlowe.
  • Środki do zwalczania gryzoni – są wykorzystywane nie tylko w miejscach upraw, ale przede wszystkim w miejscach składowania/przechowywania plonów.
  • Środki do odstraszania dzikiej zwierzyny – przykładem są repelenty przeciw sarnom czy dzikom.

Środki ochrony roślin przeciw chorobom

W grupie środków przeciwko chorobom roślin największe znaczenie mają fungicydy. Zwalczają patogeny grzybowe, a niektóre także organizmy grzybopodobne. Stosuje się preparaty uniwersalne, np. miedziowe lub środki o bardziej okrojonym spektrum działania. Przy wyborze zwraca się uwagę przede wszystkim na skład – zawartość substancji aktywnie czynnych (może być jedna lub kilka). Z reguły fungicydy o bardziej złożonym składzie są skuteczniejsze, gdyż mają różne mechanizmy działania, a przy tym ograniczają ryzyko nabrania odporności przez patogeny. Jednocześnie jest to powód, aby przy intensywnej ochronie pestycydowej preparaty stosować naprzemiennie, tj. jako kolejne używać takie, które zawierają substancje należące do innych grup w porównaniu z poprzednimi.

Powszechne choroby występujące w różnorodnych uprawach rolniczych to m.in. szara pleśń, mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, antraknoza, septorioza i rdza. W uprawach kukurydzy do groźnych chorób zalicza się fuzariozy, w uprawach sadowniczych – u drzew ziarnkowych m.in. parch. Ponadto nie można bagatelizować szkodliwości chorób przechowalniczych.

Środki ochrony przeciw chwastom

Chwasty są nie tylko zagrożeniem upraw jako konkurencja. Zabierają światło, przestrzeń, walczą o wodę i składniki pokarmowe. W porównaniu z roślinami uprawnymi mają mniejsze wymagania, szybciej ruszają ze wzrostem, a przy tym nierzadko mają niesamowite zdolności rozmnażania. Jednocześnie jednak ich występowanie może przyczynić się do pojawienia się problemów z chorobami czy szkodnikami (dla których są żywicielami, zwłaszcza gdy należą do tej samej rodziny co uprawiana roślina). Dlatego powinno się je zwalczać na polu, ale także na miedzach. Do likwidowania gatunków niepożądanych wykorzystuje się herbicydy totalne oraz selektywne. Pierwsze środki ochrony roślin niszczą każdą zieleń, z którą mają kontakt. Stosuje się je najczęściej przed założeniem upraw. Herbicydy selektywne działają na konkretne grupy chwastów, np. jedno- lub dwuliścienne. Poszczególne gatunki chwastów różnią się wrażliwością na określone substancje aktywnie czynne znajdujące się w składzie herbicydów.

Zabiegi ochronne w profesjonalnych uprawach oparte są o progi zagrożenia. Sprawdza się liczbę dominujących chwastów w losowo wybranych obszarach pola i na tej podstawie podejmuje decyzję o zastosowaniu środków ochrony roślin.

Jak stosować środki ochrony roślin?

Preparaty do zwalczania owadów, szkodników, chorób (czy do rozwiązania innych problemów) zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. W szczególności dotyczy to BHP, a także dawkowania. Zbyt rozcieńczone roztwory mogą nie zadziałać, zbyt stężone generują niepotrzebne straty ŚOR, a przy tym są bardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego. W przypadku roślin jadalnych istotny jest okres karencji, czyli minimalny czas, jaki musi upłynąć od zabiegu do zbioru. Zabiegi ochronne powinno się wykonywać przy bezdeszczowej i najlepiej – bezwietrznej pogodzie.

ŚOR oferowane przez Agrii pochodzą od sprawdzonych i renomowanych producentów.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok